Fenntarthatósági és esélyegyenlőség

Szervezetünk elkötelezett a fenntarthatósági és esélyegyenlőségi célok mellett.

 

A fenntarthatóság nagyon nagy szó! Azt jelenti, hogy felelősen gazdálkodunk, és mellőzünk mindent, ami a jövő generációit bajba hozná, vagy oda vezetne, hogy hiányt szenvednek valamiből. (Antje Krause)

Számunkra ez azt jelenti, hogy úgy kell gazdálkodnunk a rendelkezésünkre álló természeti erőforrásokkal, hogy gyerekeink,unokáink se szenvedjenek belőlük hiányt.

A felelős gazdálkodás alapelvünk. Gazdaságunk egy 120 éves tanyán működik, melyet igyekszünk megőrizni eredeti formájában. Termelésünk során nagyszüleinktől tanult alapelveket érvényesítjük. Levendulánkat vegyszermentesen termeljük, kézzel szedjük,kameruni juhainkkal gyomláltatjuk. A levendula minden részét hasznosítjuk. Fotózáshoz, családi,baráti rendezvények szervezéséhez a még virágzó mező nyújt helyszínt. Szüret után szárított levendulaszirmot készítünk,ez lesz az alapja a kekszeknek, az illatzsákoknak, a levendulás tönkölypárnáknak. A leszedett levendulából szörp is készül,melyeket üveg palackokba teszünk. Aki nálunk vásárol, 5 üres üveg visszahozatalával egy teli üveg szörpre jogosult. Ezzel a hulladék mennyiségét igyekszünk csökkenteni,és vásárlóink így szívesen megőrzik az üvegeket.

A levendula másik részéből lepárlással levendula virágvíz és levendulaolaj készül.

Ezt palackozzuk. Üvegeink utánatölthetőek. Levendulavizünk PET palack újrahasznosításából készül szórófejes flakonba kerül, melyhez 3 és 5 literes utántöltő  palack is kapható.

Lepárlónk közvetlenül a levendula ültetvény mellett található, így szállításra nincs szükség,  ezzel sem terheljük  a környezetet.

Levendulás kekszünk valódi vaj és kukoricaliszt felhasználásával, levendulaszirommal készül. Tojásmentes termék.

Szappanjaink gyártásához saját 100%-os levendulaolajunkat használjuk, és tüllzacskót adunk ajándékba, melynek használatával megóvható a szappan a szétázástól.

Fűszereket,levendulazselét és levendulás gumicukrot is készítünk alkalmanként.

A levendula szárát brikettáljuk vagy pelletáljuk, így fűtésre vagy méhészeti füstölésre felhasználható.

Az egyéb növényi hulladékok a szántóföldre kerülnek és beszántás után a talaj szerkezetét javítják.

A biodiverzitás jegyében nemcsak levendulát termelünk,hanem  vannak gyümölcsfáink. Alma,barack,körte,meggy,szilva,dió, nektartin ,füge fáink mellett szőlőtőkék állnak,többféle szőlőfajtával. Gyógy- és fűszernövény kertünkben 15-20 féle növény terem. Zöldségeskertünkben csicsóka,batáta,burgonya,paradicsom mellett többféle sütőtök,főzőtök és dísztök is megterem.

Tanya udvarán több óriása eperfa áll, melyben baglyok is élnek. 50 éves platánfánk egy mókus otthona. Kis akácosok veszik körbe a tanyánkat,mely egyrészt megfogja a szelet,másrészt sok madár,gyík,rovar otthona.

Nálunk semmi nem vész kárba. A növényi szárakat, gyomokat, hibás termést, leveleket a kameruni juhaink megeszik, a tyúkokkal együtt. A baromfiudvarunkban különleges tyúkok mellett gyöngytyúkok is vannak. Ők őrző feladatot is ellátnak, rikácsoló hangjukkal jelzik, ha róka vagy aranysakál közelít a baromfiudvar felé.

 

A tanyán is komposztálunk és mindent visszaforgatunk a földbe, a szántóba. Az állatok élelmezése céljából a szántón cirok,rozs,kukorica,árpa terem, mikor mit vetünk.  Fákat is telepítünk a tanya körül. Gyümölcsfák mellett akácfa, hársfa, kőrisfa, smaragdfa is ültetve lett.

Régi gémeskutunk  adja a vizet az állatoknak és öntözéshez is használjuk. Fúrt kúttal is locsolunk, csepegtetős öntözéssel,mert ez víztakarékos locsolást tesz lehetővé. A fürdéshez használt vizet is fúrt kút adja, Ivásra kisteleki ballonos vizet használunk. Helyi,így ennek is kicsi az ökológiai lábnyoma,nem kell messzire szállítani,nem keletkezik PET palack. Rendezvényeinken a „hozz magaddal bögrét,kulacsot” elvet preferáljuk, de repoharat is tudunk biztosítani. Kitelepüléseken papírpoharat használunk leginkább.

Kisteleki székhelyünkön is komposztálunk,, itt víztisztító rendszert használunk, nem vásárolunk palackos ásványvizet. A csaptelepeken,tusolókon perlátort használunk.

A víz fontosságát Víz világnapi eseménnyel is bemutatjuk, melyet a Zöld ÚtON Egyesülettel közösen szervezünk.

Biomasszával fűtünk,napelemes LED lámpákat használunk a külső terek megvilágítására, a belső terekben pedig energiatakarékod LED izzókat,lámpákat.

Szelektíven gyűjtjük a hulladékot. Újrahasznosító kreatív foglalkozásokat tartunk,ahol a régi virágcserepeket,fémdobozokat, üvegeket újra felhasználjuk. Szép és hasznos eszközöket készítve.

Gyógynövényeket termelünk kiskertünkben, melyeket bemutatunk a hozzánk látogatóknak.